halimi-uzun-yillar-kullanmak-icin-nasil-temizlemeliyim.png

01-Oca-2018

Halımı uzun yıllar kullanmak için nasıl temizlemeliyim?

Eğer bir leke çıkarıcı kullanılması gerekiyorsa, önce halının görünmeyen bir köşesinden denenmelidir. Temizlik malzemeleri seçilirken içeriği belli olmayan yada ciddi bir firma garantisi içermeyen markalar tercih edilmemelidir. Çoğunluk basit lekelerin temizliğinde kaliteli bir halı şampuanı yeterli olabilir. Temizleme işleminin sonunda havlar dik duracak şekilde fırçalanmalıdır. Kesinlikle halılar yıkanmamalıdır. Yıkanmış ya da herhangi bir nedenden dolayı ıslanmış ise hızlı ve düzgün şekilde kurutulmalıdır.

Trafiğin yoğun olduğu bölgelerde temizliği günlük periyotta elektrik süpürgesi ile yapmak, ayrıca daha uzun periyotlarda da profesyonel temizlik yaptırmak gerekir.

Bu temizlik sırasında dövme, çırpma gibi sert darbelerden ve zararlı kimyasallardan kaçınılmalıdır. Elektrik süpürgesi ile temizlik halının tüylerinin yönüne paralel ve yavaş hareketlerle yapılmalıdır. Halının üzerindeki lekeler ve döküntüler anında ve doğru şekilde müdahale edilirse giderilebilir. Leke, hemen elektrik süpürgesinin en küçük ucu ile en yüksek emiş seviyesinde emilmeli, yada fazlalığı sert bir kaşık veya keskin olmayan bir bıçak ile alınmalı, lekenin cinsine göre kullanım kılavuzunda önerilen leke çözücüler yardımıyla, belirtilen uygulamalar kapsamında temizlenmeli ve sonra mutlaka durulanmalıdır. Nemin fazlası elektrik süpürgesi ile veya emici bir bez yardımıyla tamponlanarak alınmalıdır. Aksi takdirde nemli ve/veya şampuanlı kalan yer daha fazla kir tutar.

Temizlikte fazla şampuan ve su kullanımından kaçınılmalıdır.

Eğer bir leke çıkarıcı kullanılması gerekiyorsa, önce halının görünmeyen bir köşesinden denenmelidir. Temizlik malzemeleri seçilirken içeriği belli olmayan yada ciddi bir firma garantisi içermeyen markalar tercih edilmemelidir.

Çoğunluk basit lekelerin temizliğinde kaliteli bir halı şampuanı yeterli olabilir. Temizleme işleminin sonunda havlar dik duracak şekilde fırçalanmalıdır. Kesinlikle halılar yıkanmamalıdır. Yıkanmış ya da herhangi bir nedenden dolayı ıslanmış ise hızlı ve düzgün şekilde kurutulmalıdır.

Uzun süre eşya altında kalan kısımların ezilmesini önlemek için eşyalar zaman zaman yer değiştirilmeli  sivri uçlu ayakların altına bir pet konulmalıdır. Halı uzun süre direkt güneş ışığı ile temas ettirilmemelidir. Soba, radyatör v.b. zarar verici yüksek sıcaklıklarla yakın temas ettirilmemelidir. Halının havlarının, buklelerinin yönü kullanıldığı mekandaki insan trafiğinin yürüme yönüne paralel olmalıdır.

Yorum Yap

Yorum başarıyla iletildi.
Some errors while submit form