Hakkımızda

MERİNOS, 1970 yılında Mehmet Erdemoğlu’nun önderliğinde iki adet kilim dokuma tezgâhı ile temelleri atılmıştır. Bugün geldiğimiz noktada parça halıda dünya birincisi olmuş bir firmayız. Ülkemiz adına bu başarıyı, tüm çalışanlarımız, tedarikçilerimiz, bayilerimiz ve tüm halkımızla sağlamış durumdayız. Bu başarı ülkemiz için gurur kaynağı olmuştur.

Merinos’un bu başarısı sadece kendi firmasıyla sınırlı kalmamıştır. Gaziantep ilimizdeki tüm meslektaşlarımızla birlik ve beraberlik içerisinde olarak Gaziantep ilimizi, dolayısıyla ülkemizi parça halı konusunda dünya merkezi konumuna getirmiş bulunmaktayız. Sizlere birkaç rakam vermek istiyorum. Dünyadaki üretilen toplam parça halının % 25 ‘i Gaziantep de üretilmektedir. Türkiye olarak ise % 30 ‘unu üretir durumdayız. 2010 yılı Gaziantep halı ihracatı 1.000.000.000 USD (bir milyar) olarak gerçekleşecektir. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde tüm meslektaşlarımızla birlikte bu rakamın 3.000.000.000 USD (üç milyar) geçeceğine inanmaktayız.

Merinos firması bir okul görevini üstlenmiştir. Gaziantep deki birçok firmada bizim yetiştirdiğimiz elemanlar görev yaparak şehrimizin parça halıda dünya merkezi olmasına katkı sağlamış ve sağlamaya devam etmektedir.

Merinos firması sadece halı sektöründe değildir. 2004 yılında mobilya sektörüne geçiş yapmış, bu sektörde de hızla büyümeye devam etmektedir. Parça halıda göstermiş olduğumuz bu başarıyı tüm mobilya sektöründeki meslektaşlarımızla birlikte başaracağımıza inanmaktayız.

Ayrıca firmamız  Dinarsu firmasını Dinçkök grubundan devralarak duvardan duvara halı konusunda da Türkiye’nin lideri olmuş ve dünyada söz sahibi olmak için azim ve kararlılıkla ilerlemektedir.

Firmamız 2 yıl öncesinde Uşak ilimizde % 50 % 50 ortaklı battaniye ve ev tekstili yatırımı yapmış bulunmaktadır. Bu yatırımla Türkiye de üretilen battaniyenin % 35 ini kendi tesisimizde üretir duruma geldik. Bu şirketimizde de yatırımlarımız ve büyümemiz devam etmektedir.

Ayrıca firmamız 2 yıl öncesinde Rusya’nın Rostov ilinde büyük bir halı üretim tesisi kurmuştur. Yeni yatırımlarımız devam etmekte olup şu anda Rusya’nın en büyük halı tesisine sahibiz.

Grubumuza ait 15 şirketimiz bulunmaktadır. Bu şirketlerimizi bir holding çatısı altında toparlamış bulunmaktayız. Kuruluşumuz, ERDEMOĞLU HOLDİNG olarak faaliyet göstermektedir.

1970 yılında iki adet kilim dokuma tezgâhı ile başladığımız bu yolda bizleri bu başarıya taşıyan MERİNOS değerleri ve felsefesidir. Merinos değerleri ve felsefesinin kurucusu babamız Mehmet Erdemoğlu’dur.