Kurumsal

1- Halı temizlenirken çırpılmamalı, dövülmemeli, güçlü ve tercihen fırçalı elektrikli süpürge ile her gün temizlenmelidir.
2- Halının üzerine konan sert cisim ve eşyalar uzun süre aynı yerde bırakılmamalı belli aralıklarla halının ve eşyanın yeri değiştirilmelidir.
3- Halılarda görülen gölgelenmeler ve ayak izleri üretim kaynaklı bir sorun değildir. Bu durum halının kullanım yerinin trafik yoğunluğuna, kullanılan elyafın parlaklığına ve desenin sadeliğine göre değişebilir
4- Halı, soba ve benzeri ısı cihazlarından uzak tutulmalı 70°C ve üzeri cisimlerle temas ettirilmemelidir. (su, çay ütü, vb.)
5- Halı uzun süre güneş ışığı altında bırakılmamalıdır.
6- Halılar taşınırken veya muhafaza edilirken kesinlikle katlanmamalı, her zaman sarım yönünde rulo halinde taşınmalı ve muhafaza ortamı rutubetli olmamalıdır.
7- Halı yıkanmamalı silinerek temizlenmelidir, silme işleminde sadece halı şampuanı köpüğü kullanılmalıdır, çamaşır suyu tuz ruhu gibi sert yüzey temizleyicilerinden uzak tutulmalıdır.
8- Halının üzerine dökülen sıvı hemen emici bez veya kâğıt havlu ile tampon yapılarak halıdan emilmeli ve leke çıkarma talimatlarımızdaki gibi işlem yapılmalıdır.
9- Halılar temizlendikten sonra tam kurutulmalı nemli bırakılmamalıdır.
10- Tam anlamıyla leke tutmayan halı üretimi mümkün değildir. Halı temizliğinde kullanılan suyun sıcaklığı 40°C’yi aşmamalıdır, halı bakımı ve temizliği ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye www.merinos.com.tr adresimizden ulaşabilirsiniz.
11- Kesik elyafla üretilmiş halılarda bir miktar tüy dökülmesi kaçınılmazdır, düzenli olarak güçlü elektrik süpürgesi ile temizlenen halılarda tüy dökülmesi kısa sürede azalacaktır.
12- Farklı zamanlarda üretim yapılmış halılarda ton (lot) farklılıkları olması doğaldır.
13- Ağırlık altında kalan halı çekilerek çıkartılmak istenirse overlok ve sırt örgüsünün sökülmesine sebep olur.
14- Kullanım sırasına insan ve çevre sağlığına tehlikeli veya zararlı olabilecek durum tespit edilmemiştir.
15- Tüketici şikâyetlerini; Tüketici mahkemelerine, tüketici hakem heyetlerine bildirebilirsiniz.
16- P.P ve PES halılarda, halı yapımında kullanılan elyafın özelliğinden dolayı kolay ve kısa sürede keçeleşme, deforme vb. gibi olumsuz durumlar gerçekleşebilir, bu halılar alınırken kullanım yoğunluğunun (trafik) az olduğu yerlerde kullanılması gerekliliği göz önünde bulundurulmalıdır.